MaxPreps / United Soccer Coaches Player of the Week: October 18-24
[ad_1]
MaxPreps and the United Soccer Coaches Association have announced the boys and girls who have been named MaxPreps / United Soccer Coaches High School Players of the Week for their efforts on the pitch October 18-24.
United Soccer Coaches use the results and statistics provided by MaxPreps.com to select an honored boy and girl from each participating state to compete during the fall season.
Coaches who wish to nominate their players must submit statistics to MaxPreps.com in order for their athletes to be considered. Applications must be submitted every Sunday by 11:59 p.m. ET weekly to be considered.
Arizona
Boys
Carlos Corral, Harvest Preparation Academy (Yuma)
Girls
Milly Gindorf, Northland Prep Academy (Flagstaff)
California
Boys
Jessiah Vogel, Weeds
Girls
Jovan Vargas, Fall River (McArthur)
Colorado
Boys
Fernando Chavez, Lake County (Leadville)
Connecticut
Boys
Brio Aslan, Kingswood Oxford (West Hartford)
Girls
Zoe Wood, Notre-Dame Catholic (Fairfield)
Delaware
Boys
David Mendez, Greenwood Mennonite
District of Colombia
Boys
Juan Lopez, DC International (DC)
Girls
Lucy Harllee, Wilson (DC)
Florida
Boys
Jaxon Marler, Calvary Christian Academy (Fort Walton Beach)
Georgia
Boys
Daniel Byman, Cottage (Roswell)
Idaho
Girls
Faith George, Fruitland
Illinois
Boys
Jack Powers, Fenwick (Oak Park)
Indiana
Boys
Seth Plew, Indiana Christian Academy (Anderson)
Girls
Kennedy Neighbors, Evansville Memorial
Kansas
Boys
Henry Hatty, Académie Sainte-Marie
Kentucky
Boys
Ari Obando, McCracken County (Paducah)
Maine
Boys
Carter Pelletier, Wisdom (Saint Agatha)
Girls
Colleen Thamsen, Wisdom (Saint Agatha)
Maryland
Boys
Noah Robinette, Calvary Christian Academy (Cresaptown)
Girls
Madison Slater, Tuscarora (Frédéric)
Massachusetts
Boys
Jace Clady, Cape Cod RVT (Harwich)
Girls
Lauren Cuitt, Seekonk (Seekonk)
Michigan
Boys
Michael Wrona, Oscoda
Minnesota
Boys
Trent Neff, Lourdes (Rochester)
Missouri
Boys
Nevada
Boys
Nicholas Walker, Arbor View (Las Vegas)
Girls
Megan Cox, Bonanza (Las Vegas)
New Hampshire
Boys
Cameron Dore, Prospect Mountain (Alton)
Girls
New Jersey
Boys
Girls
New Mexico
Boys
Brendan Baird, La Cueva (Albuquerque)
Girls
Janize Castillo, Albuquerque
new York
Boys
Ty Warmington, St. Mary’s (Lancaster)
Girls
Katharina Probst, Immaculate Heart Central (Watertown)
North Carolina
Boys
Matthew Allen, Mont Thabor (Winston-Salem)
Ohio
Boys
Mason Sims, Peebles
Girls
Allie Dunlap, Heath
Oregon
Boys
Christian Sanchez-Ramirez, Canby
Girls
Madison Fuller, Marist
Pennsylvania
Boys
Ron Prislupski, Sainte-Croix (Dunmore)
Girls
Lainey Farabaugh, Bishop Guilfoyle (Altoona)
Rhode Island
Boys
Jake Krikorian, Rocky Hill School (East Greenwich)
Girls
Tennessee
Girls
Aubrey Colvin, South Gibson (Medina)
Texas
Boys
Eli Gomez, Alliance Christian Academy (Fort Worth)
Utah
Girls
Lily Boyden, Skyline (Salt Lake City)
Virginia
Boys
Girls
Washington
Boys
Girls
Abbi McLellan, Lakeside (Nine Mile Falls)
West Virginia
Boys
Bryson Beaver, Hoover (Clendenin)
Girls
Wisconsin
Boys
Kyle Norman, Milwaukee University School
[ad_2]