Duncanville boys and DeSoto girls top the Texas 6A hoops rankings

Texas Association of Basketball Coaches rankings for the week of November 23:

PUBLIC BOYS

Class 6A

1. Duncanville, 3-0; 2. Richardson, 6-0; 3. McKinney, 7-0; 4. League City Clear Brook, 6-1; 5. Humble Atascocita, 6-1; 6. Fort Bend Elkins, 5-2; 7. Allen, 5-2; 8. Humble Summer Creek, 4-2; 9. Garland, 2-0; 10. PE Americas, 7-0; 11. Austin Westlake, 6-1; 12. Coppell, 4-2; 13. North Crowley, 5-2; 14. Jesuit Houston Strake, 5-0; 15. SA Harlan, 4-1; 16. Spring Westfield, 1-0; 17. Houston Bellaire, 1-2; 18. Pearland Dawson, 3-3; 19. Katy Tompkins, 5-2; 20. Pearland, 4-3; 21. Cy Creek, 4-3; 22. Fort Bend Bush, 4-3; 23. SA Northside Clark, 4-3; 24. SA Reagan, 7-2; 25. SA Northside Warren, 4-1.

Class 5A

1. Dallas Kimball, 4-1; 2. Beaumont United, 1-1; 3. Amarillo, 6-2; 4. Mansfield Timberview, 5-1; 5. Crosby, 3-4; 6. Katy Paetow, 4-3; 7. Lancaster, 6-2; 8. EP Chapin, 5-1; 9. Champion Boerne, 4-3; 10. Baytown Goose Creek Memorial, 4-2; 11. Mansfield Heritage, 3-0; 12. Fort Bend Hightower, 4-3; 13. SA Jefferson, 3-2; 14. Mount Pleasant, 0-0; 15. Mansfield Summit, 2-0; 16. Leander Rouse, 3-0; 17. Dallas Highland Park, 2-0; 18. Manvel, 2-4; 19. Pflugerville Weiss, 1-2; 20. NRH Richland, 1-1; 21. Midlothian, 5-1; 22. NRH Birdville, 2-1; 23. Leander Glenn, 0-2; 24. Brownsville Allure, 5-2; 25. SA Harlandale, 2-0.

Class 4A

1. Dallas Faith Family, 3-1; 2. Silsbee, 1-1; 3. Lubbock Estacado, 1-1; 4. Dallas Carter, 1-2; 5. Houston Yates, 3-0; 6. Argyle, 2-1; 7. The Mark, 1-0; 8. Somerset, 3-0; 9. Stafford, 2-0; 10. Boerne, 1-0; 11. Waco Connally; 12. Paris, 2-1; 13. Burkburnett, 0-2; 14. CC West Oso, 2-0; 15. Huffman Hargrave, 1-2; 16. Kaufman, 0-1; 17. Decatur, 0-3; 18. Wilmer Hutchins, 2-2; 19. WF Hirschi, 2-0; 20. Acid Lake Hardin Jefferson, 2-1; 21. Pleasanton, 5-1; 22. Dallas Lincoln, 0-2; 23. Waco La Vega, 0-1; 24. CC Miller, 0-1; 25. Hereford, 0-1.

Class 3A

1. SA Cole, 3-2; 2. Dallas Madison, 3-1; 3. Brock, 2-1; 4. New Waverly, 0-0; 5. Shallot, 1-1; 6. Tatum, 0-1; 7. Hitchcock, 1-0; 8. Diboll, 0-0; 9. CC London, 1-0; 10. City view from WF, 1-0; 11. Little River Academy, 1-1; 12. Abernathy, 0-0; 13. Winnie East Chambers, 0-0; 14. Trade, 1-0; 15. Lytle, 2-1; 16. Lorena, 1-1; 17. Paris Chisum, 2-0; 18. Franklin, 0-0; 19. Child, 0-0; 20. Mineola, 0-0; 21. Crockett, 1-1; 22. Saint Rose, 1-2; 23. Mission IDEA, 1-2; 24. Peaster, 2-1; 25. Col d’Aransas, 1-0.

Class 2A

1. Clarendon; 2. Lipan, 7-0; 3. Douglass, 3-0; 4. Mumford, 2-1; 5. Flatonia, 0-0; 6. Rue La Poynor, 5-1; 7. New deal, 0-0; 8. Bogota Rivercrest, 1-0; 9. Big Sandy, 2-1; 10. New home, 1-1; 11. Thorndale, 0-0; 12. Timson, 0-0; 13. Italy, 0-0; 14. Port Aransas, 3-3; 15. Gruver, 1-0; 16. Tolar, 3-0; 17. Farwell, 1-0; 18. Grapeland, 1-0; 19. Martins Mill, 4-0; 20. Tenaha, 0-0; 21. Wink, 0-0; 22. Hearne, 0-0; 23. Wrist, 0-0; 24. Cisco, 0-0; 25. Weimar, 0-0.

Class 1A

1. Texline, 0-1; 2. Calvert, 0-0; 3. Graford, 3-0; 4. Mertzon Irion County, 1-0; 5. Tilden McMullen County, 1-0; 6. Lingleville, 2-1; 7. Rankin, 0-0; 8. Nazareth, 0-1; 9. Dodd City, 2-1; 10. Waelder, 0-1; 11. Springlake Land, 0-0; 12. Dime Box, 0-0; 13. San Perlita, 5-1; 14. Avinger, 1-1; 15. Chireno, 2-3; 16. Priddy, 2-1; 17. Huckabay, 2-3; 18. Jayton, 0-0; 19. Trinity, 4-1; 20. Electra, 0-1; 21. Wildorado, 2-0; 22. Whitharral, 1-0; 23. Klondike, 0-0; 24. Westbrook, 0-0; 25. Eula, 0-2.

PRIVATE BOYS

TAPS 6A / SPC

1. SA Antonian Prep; 2. Plan John Paul II; 3. The Bishop of Dallas Lynch; 4. Plano Prestonwood Christian; 5. Tomball Concordia Lutheran; 6. Episcopal Bellaire; 7. Houston Christian; 8. Addison Greenhill; 9. Dallas Episcopal School; 10. SA Christian.

TAPS 5A

1. The Christian of the woods; 2. McKinney Christian; 3. The Christian faith of the grape; 4. Austin St. Michaels; 5. Christian Southwest FW; 6. Second Houston Baptist; 7. SA TMI Episcopal; 8. Brownsville Saint-Joseph; 9. Laredo Saint-Augustine; 10. South Lutheran Houston.

TAPS 4A

1. Houston Westbury; 2. Lubbock Trinity Christian; 3. Houston St. Thomas Episcopal; 4. Preparation of the Arlington Grace; 5. Schertz John Paul II; 6. Christian of the Alliance of Colleyville; 7. Chrétien Lubbock; 8. Houston Cypress Christian; 9. SA Lutheran; 10. Lake Country FW.

TAP 3A

1. Classic Midland; 2. Huntsville Alpha Omega; 3. Dallas Yavneh; 4. Austin Hill Country Christian; 5. Denton Calvary Christian; 6. North Dallas Adventist; 7. North Lutheran Houston; 8. Waco Reicher; 9. Tombal Rosehill Christian; 10. Braunfels New Christian.

TAPS 2A

1. Houston Grace Christian; 2. Preparation of the Kingdom of Lubbock; 3. The Faith of Marble Falls; 4. Galveston O’Connell; 5. Lubbock All-Saints Episcopal; 6. Sherman Texoma Christian; 7. Longview Trinity; 8. Christian Garland; 9. Victoria’s Faith; 10. Red Oak Ovilla Christian.

TAPS 1A

1. DeSoto Canterbury Kingdom; 2. Cypress Alliance; 3. Irving Faustine; 4. Fredericksburg Heritage; 5. Cornerstone of San Angelo; 6. The Christian heritage of SA; 7. The Christian heritage of Longview; 8. Carthage Northside Christian; 9. Amarillo Holy Cross; 10. Christian Wichita.

___

PUBLIC GIRLS

Class 6A

1. DeSoto, 6-0; 2. Plano East, 4-1; 3. Duncanville, 12-1; 4. South of Grand Prairie, 6-1; 5. Keller, 6-1; 6. Katy Tompkins, 8-0; 7. Humble Summer Creek, 10-1; 8. Plano, 8-1; 9. Converse Judson, 9-2; 10. Alvin Shadow Creek, 9-1; 11. Spring Branch Memorial, 10-3; 12. Cedar Hill, 8-4; 13. Austin High, 7-2; 14. Wolfforth Frenship, 3-1; 15. SA Johnson, 7-3; 16. SA Northside Clark, 11-2; 17. Denton Braswell, 7-1; 18. Humble Atascocita, 8-5; 19. League City Clear Brook, 8-1; 20. Tomball Memorial, 7-1; 21. Garland Sachse, 4-4; 22. Laredo South united, 4-2; 23. Deer Park, 11-2; 24. Langham Creek, 6-5; 25. Fort Bend Dulles, 8-5.

Class 5A

1. Parc des Cèdres, 11-0; 2. Frisco Liberty, 4-2; 3. Lubbock Cooper, 6-0; 4. Amarillo, 5-1; 5. Pflugerville Hendrickson, 8-0; 6. Royse City, 11-0; 7. Memorial of Frisco, 10-2; 8. EP Andress, 6-0; 9. Georgetown, 6-1; 10. Mansfield Timberview, 5-3; 11. McKinney North, 6-1; 12. Crandall, 8-1; 13. Pflugerville, 6-2; 14. Montgomery, 8-0; 15. Vine, 8-2; 16. CC Veterans Memorial, 11-1; 17. Humble Kingwood Park, 5-2; 18. EP Chapin, 11-1; 19. Colline des Barbiers du Mont Belvieu, 7-1; 20. University station, 2-2; 21. EP Burges, 6-1; 22. Boerne Champion, 6-1; 23. Amarillo Caprock, 5-0; 24. Manvel, 10-2; 25. Lake Dallas, 4-3.

Class 4A

1. Sour Lake Hardin-Jefferson, 6-1; 2. Argyl, 9-0; 3. Canyon, 4-2; 4. Levelland, 5-1; 5. Boerne, 7-1; 6. Brownsboro, 6-1; 7. Sunnyvale, 6-3; 8. Fredericksburg, 7-1; 9. Stephenville, 3-0; 10. Glen Rose, 8-0; 11. Kennedale, 11-2; 12. Sanger, 5-0; 13. Decatur, 5-1; 14. Midlothian Legacy, 3-3; 15. Waco La Vega, 6-2; 16. Mexia, 6-2; 17. Brownwood, 6-1; 18. Rockport-Fulton, 10-3; 19. Pleasanton, 6-1; 20. Canton, 5-1; 21. Geronimo Navarro, 6-3; 22. Beeville Jones, 2-1; 23. Crystal City, 3-0; 24. Palestine, 4-0; 25. Giddings, 2-0.

Class 3A

1. Contaminated site, 0-0; 2. Shallowater, 3-0; 3. Bishop, 3-0; 4. Tuscola Jim Ned, 7-0; 5. Canadian, 4-0; 6. Fairfield, 3-1; 7. Think about it, 4-4; 8. Woodville, 7-1; 9. Teague, 2-0; 10. Col d’Aransas, 3-0; 11. Idalou, 5-3; 12. Winnsboro, 2-2; 13. Nocona, 5-1; 14. Palacios, 8-0; 15. Jourdanton, 5-1; 16. Poth, 6-0; 17. Little River Academy, 6-1; 18. Pottsboro, 5-2; 19. Whitesboro, 5-1; 20. Lyford, 6-0; 21. Brock, 5-3; 22. Peaster, 4-4; 23. Skidmore-Tynan, 7-2; 24. Maypearl, 8-0; 25. Lorena, 2-2.

Class 2A

1. Wrist, 4-0; 2. Lipan, 5-2; 3. Martins Mill, 3-1; 4. Münster, 3-1; 5. Gruver, 0-0; 6. Wellington, 4-3; 7. Sudan, 5-3; 8. Beautiful lady, 7-0; 9. New home, 6-2; 10. Douglass, 2-1; 11. Rue La Poynor, 6-0; 12. Mason, 1-1; 13. Alvord, 5-3; 14. Harper, 2-0; 15. Goldthwaite, 6-1; 16. Sunset, 4-1; 17. Timson, 3-0; 18. Cisco, 8-1; 19. Schulenburg, 1-0; 20. Port Aransas, 5-3; 21. Stamford, 1-0; 22. Woden, 6-2; 23. Farwell, 3-0; 24. Frankston, 2-1; 25. Hearne, 1-1.

Class 1A

1. Huckabay, 8-1; 2. Rankin, 2-0; 3. Sables d’Ackerly, 6-1; 4. White face, 3-0; 5. Veribest, 0-0; 6. Martzon Irion County, 5-0; 7. Tilden McMullen County, 4-0; 8. Westbrook, 4-0; 9. Neches, 2-0; 10. Nazareth, 3-4; 11. Roscoe Highland, 4-0; 12. Henrietta halfway, 3-1; 13. Jayton, 3-1; 14. Graford, 3-0; 15. Moulton, 3-3; 16. Rocksprings, 3-1; 17. Hermleigh, 5-3; 18. Slidell, 4-1; 19. Chireno, 1-1; 20. Saltillo, 2-1; 21. Gail Borden County, 4-3; 22. Dodd City, 2-1; 23. Robert Lee, 4-2; 24. Claude, 0-2; 25. Lingleville, 2-1.

PRIVATE GIRLS

TAPS 6A / SPC

1. John Paul II; 2. Christian of Houston; 3. The Bishop of Dallas Lynch; 4. Denton Liberty Christian; 5. Saint Agnes; 6. SA Antonien; 7. Kinkaid; 8. Village; 9. Houston Saint Pius X; 10. Dallas Greenhill.

TAPS 5A

1. Dallas Christian; 2. Second Baptist; 3. Boerne Geneva; 4. FW Christian; 5. Austin Hyde Park; 6. Christian heritage; 7. FW southwest Christian; 8. Fort Bend Christian; 9. The Christian of the woods; 10. Southern Lutheran.

TAPS 4A

1. Lubbock Christian, 0-0; 2. Christian School of the Trinity, 0-1; 3. Lake Country Christian, 1-1; 4. Bishop Gorman, 8-2; 5. Bay Area Christian, 1-1; 6. The Shelton School, 2-0; 7. Christian Legacy Prep, 0-3; 8. Preparation Grace, 3-2; 9. John Paul II, 0-0; 10. Cypress Christian, 2-5.

TAP 3A

1. Lutheran North, 4-2; 2. Round Rock Christian, 1-0; 3. Rosehill Christian, 4-2; 4. Classic live oak, 3-2; 5. Academy of scholarships, 4-0; 6. Catholic of San Juan Diego, 5-0; 7. Preparation for Vanguard College, 2-0; 8. Christian Cornerstone, 0-0; 9. Dallas Lutheran, 0-0; 10. Waco Reicher Catholic, 0-0.

TAPS 2A

1. Méné Saint-Paul; 2. Sacred Heart of Halletsville; 3. Sherman Texoma Christian, 1-0; 4. Dallas First Baptist, 3-0; 5. Edinburgh Harvest Christian, 6-4; 6. Lubbock Southcrest; 7. Victoria Faith Academy, 0-1; 8. Ovilla Christian; 9. Bryan Allen; 10. Lubbock Toussaint.

TAPS 1A

1. Cornerstone of San Angelo; 2. WF falls Christ; 3. Fredericksburg Heritage; 4. Christian Plainview, 1-0; 5. Preparation Waxahachie, 3-1; 6. Baptist of Calvary Conroe, 3-1; 7. Christian of Wichita; 8. Christian Preparation of Athens, 5-3; 9. Longview Sainte-Marie; 10. Weatherford Victory Baptist.


Source link

Comments are closed.